Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Asysten Osobisty Osoby NIepełnopsrawnej- edycja 2024

 

Powiat świecki w roku 2023 przystąpił do realizacji ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej programu pod nazwą „Asystent osobisty Osoby Niepełnosprawnej” – edycja 2024, który jest w całości finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

W  roku 2024 powiat świecki planuje objąć pomocą 29 osób, w tym:

  • 10 – osób niepełnosprawnych legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną
  • 10 – osób niepełnosprawnych legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • 5 – osób niepełnosprawnych legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną
  • 4 – osoby niepełnosprawne legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

KLUCZOWE INFORMACJE O PROGRAMIE

CEL: Wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

ADRESACI: Pełnoletnie osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym

NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA?
Usługi asystencji osobistej polegać będą na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

- wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w utrzymaniu higieny osobistej

- wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie

- wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania

- wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

KIEDY ASYSTENT MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUGI?
– 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, przy czym przez tą samą osobę maksymalnie do 12 godzin na dobę (przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej)
– Limit godzin przypadających na 1 uczestnika Programu – nie więcej niż 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w tym z niepełnosprawnością sprzężoną oraz 300 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną oraz 252 godziny rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

 ASYSTENTOM OFERUJEMY:
– Wynagrodzenie

WAŻNE: W czasie korzystania z usług asystenta nie mogą być świadczone – w tych samych godzinach – usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze.

 

Nabór uczestników do Programu

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”

dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

 

Osoby niepełnosprawne chętne do udziału w wyżej wymienionym Programie proszone są o wypełnienie Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 oraz dołączenia do niej:

  • Kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 poz. 100ze zm.)
  • Kartę zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej do programu;
  • Kserokopię dokumentu potwierdzającą ustanowienie opieki prawnej nad osobą niepełnosprawną – w przypadku sprawowania opieki prawnej nad pełnoletnią osobą niepełnosprawną.

Kartę zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024” z wymaganymi załącznikami należy przesłać pocztą tradycyjną lub złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu do dnia 29 grudnia 2023 roku

UWAGA: Uczestnik (bez względu na sytuację materialną) nie ponosi odpłatności za udział w Programie.

Program będzie realizowany po przyznaniu środków z Funduszu Solidarnościowego i podpisaniu umowy na jego realizację.

 

Druki dla osoby niepełnosprawnej:

1. Karta zgłoszenia uczestnika

2. Karta zakresu czynności

3. Klauzula - RODO

 

Druki asystenta:

1. Karta zgłoszenia asystenta

2. Oświadczenie o braku pokrewieństwa

3. Oświadczenie w zakresie danych do sprawdzenia w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

4. KLauzula RODO

 

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego