Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Rekrutacja uczestników do projektu "Rodzina w centrum Etap I"

KP 2021-2027_poziom kolor.jpeg

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu informuje że w ramach projektu „Rodzina w centrum Etap I” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021- 2027, Priorytet 8. Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.25 Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, tut. Centrum prowadzi rekrutację uczestników do projektu w sposób ciągły.

Do udziału w projekcie na kolejne miesiące zgłaszać mogą się wszyscy mieszkańcy powiatu świeckiego, po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa pod numerem tel. 525683204 - specjalista ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej - Marta Piotrowska-Cel.

 

 

Regulamin uczestnictwa w projekcie „Rodzina w centrum Etap I”

dla zadań realizowanych przez PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR oraz Fundację „Daj szansę”

 

§ 1

Informacje o projekcie

  1. Projekt pod nazwą „Rodzina w centrum Etap I” realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu w  partnerstwie z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Rodzinie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Toruńskim Centrum Usług Społecznych, Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Grudziądzu, Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie z Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz „Daj Szansę” Fundacją na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych.
  2. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Osi Priorytetowej 08 Fundusze Europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji
    i włączenia społecznego, Działanie FEKP.08.25 Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027.
  3. Celem projektu jest stworzenie spójnego i zintegrowanego systemu wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych poprzez rozwój usług wspierających i aktywizujących rodziny
    w środowisku lokalnym o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym dla rodzin w województwie kujawsko-pomorskim
  4. Okres realizacji projektu: od 01.01.2024 r. do 31.12.2026 r.
  5. Biura projektu, w tym punkty rekrutacyjne znajdują się w siedzibie ROPS w Toruniu oraz
    w siedzibach PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacji.
  6.  Biuro projektu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu znajduje się w Dziale rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych i pozyskiwania środków z funduszy krajowych
    i unijnych przy ul. Wojska Polskiego 195a, 86-100 Świecie.
  7. Informacje o projekcie, w tym zasady rekrutacji będą dostępne na stronach internetowych ROPS oraz PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacji.

§ 2

Postanowienia ogólne

  1. Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji oraz uczestnictwa w projekcie „Rodzina
    w centrum Etap I” zwanym dalej projektem.
  2. W ramach projektu zaplanowano, m.in. następujące formy wsparcia:
    1) specjalistyczne poradnictwo rodzinne – pedagogiczne,
    2) specjalistyczne poradnictwo rodzinne – psychologiczne,
    3) specjalistyczne poradnictwo –logopedyczne,
    4) mediacje rodzinne,
    5) terapia rodzinna,
    6) superwizja rodzin,
    7) grupy wsparcia dla rodzin,
    8) warsztaty dla rodzin,
    9) zajęcia animacyjne dla dzieci
    10) warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym socjoterapeutyczne,
    11) warsztaty „Moje emocje”,
    12) wyjazdy edukacyjno-terapeutyczne dla rodzin,
    13) warsztaty dla dzieci i młodzieży,
    14) zajęcia profilaktyczno – wychowawcze,
    15) diagnoza dziecka w kierunku FASD,
    16) terapia dziecka i rodziny z syndromem FASD,
    17) grupy wsparcia dla rodziców dzieci z syndromem FASD,
    18) zajęcia profilaktyczno-wychowawcze dla usamodzielnianych wychowanków,
    19) półkolonie dla dzieci,
    20) zajęcia wyrównujące braki szkolne/korepetycje,
    21) dofinansowanie najmu dla osób opuszczających pieczę zastępczą.
  3. Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej realizowane w ramach projektu skierowane są do następujących grup:
  1. Rodziny (naturalne, zastępcze, adopcyjne) z dziećmi i ich otoczenie;
  2. Dzieci, młodzież i młodzi dorośli wymagający wsparcia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z niepełnosprawnością i ich otoczenie;
  3. Kandydaci do pełnienia funkcji w ramach pieczy zastępczej oraz członkowie ich rodzin;
  4. Osoby doświadczające przemocy domowej;
  5. Osoby opuszczające pieczę zastępczą oraz inne instytucje opieki całodobowej, w których przebywają dzieci i młodzież.
  1. Udział w projekcie jest bezpłatny.
  2. Zabrania się korzystania przez  uczestników projektu z takich samych form wsparcia jednocześnie w innym projekcie współfinansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny Plus.

 

§ 3

Zasady rekrutacji

  1. Rekrutacja ma charakter otwarty i odbywać się będzie z uwzględnieniem zasady równych szans. Organizator zakłada równy dostęp do projektu zarówno kobiet, mężczyzn oraz osób
    z niepełnosprawnościami znajdujących się w grupie potencjalnych uczestników projektu.
  2. Kandydaci, przed złożeniem formularza zgłoszeniowego, mają obowiązek zapoznać się
    z niniejszym regulaminem.
  3. Rekrutacja prowadzona będzie w sposób ciągły od 01.01.2024 r. do 31.12.2026 r.
  4. Proces rekrutacji poprzedzony zostanie zamieszczeniem ogłoszeń na stronie internetowej PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacji, a także innych dozwolonych, ogólnodostępnych miejscach publicznych, w tym m.in. w urzędach miast i gmin, w ośrodkach pomocy społecznej, szkołach na terenie powiatu.
  5. Poinformowane zostaną właściwe terytorialnie organizacje partnerskie: regionalne i lokalne, które realizują Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 o prowadzonej rekrutacji do projektu.
  6. Osoby zgłaszające się do udziału w projekcie oraz zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie, zobowiązane będą do wypełnienia, podpisania i przedłożenia następujących dokumentów:
  1. wypełnionego formularza zgłoszeniowego wraz z danymi uczestnika,
  2. oświadczenia uczestnika projektu,
  3. diagnozy potrzeb uczestnika projektu,
  4. innych dokumentów niezbędnych do potwierdzenia kwalifikowalności uczestników projektu, w tym: m.in. zaświadczenia o zamieszkaniu.
  1. W przypadku osób nieletnich dokumenty, o których mowa w ust. 6 składa i podpisuje osoba sprawująca opiekę.
  2. Rekrutację w zakresie form wsparcia wymienionych w § 2 ust. 2 prowadzą PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacja. Osoby zainteresowane mogą składać formularz zgłoszeniowy osobiście w PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacji lub przesyłać pocztą tradycyjną, elektroniczną. Dokumenty muszą być wypełnione czytelnie, podpisane w odpowiednich miejscach, opatrzone datą i podpisem kandydata.
  3. Złożone dokumenty będą weryfikowane pod względem formalnym (kandydaci będą niezwłocznie informowani o ewentualnej konieczności poprawienia lub uzupełnienia dokumentów).
  4. PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacja będzie przetwarzał/a i wykorzystywał/a zebrane dane w związku z realizacją danej formy wsparcia w projekcie oraz w celach monitoringu, sprawozdawczości i ewaluacji.
  5. Uczestnik przekazuje dane osobowe dobrowolnie, aczkolwiek odmowa podania danych osobowych uniemożliwia udział uczestnika w projekcie.
  6. PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacja zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zakończenia naboru w momencie zrekrutowania zakładanej liczby uczestników danej formy wsparcia.
  7. Jeśli liczba osób kwalifikujących się do projektu będzie większa od liczby przewidzianych miejsc zostanie utworzona lista rezerwowa.
  8. Osoby ostatecznie zakwalifikowane do udziału w projekcie zostaną niezwłocznie o tym poinformowane przez PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundację.

 

§ 4

Kryteria rekrutacji

  1. Wyboru uczestników projektu, na podstawie analizy dokumentów rekrutacyjnych
    do poszczególnych działań dokonuje PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacja.
  2. Przy rekrutacji zostaną zastosowane następujące kryteria:
  • do uczestnictwa w projekcie kwalifikowane będą osoby zgodnie z grupą docelową określoną w regulaminie wyboru projektów EFS+ spełniające kryteria kwalifikowalności. Są to osoby mieszkające w rozumieniu Kodeksu cywilnego lub pracujące lub uczące się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, zgodnie z wymogami określonymi w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021 - 2027, rozdział 4, pkt 2. Warunkiem kwalifikowalności uczestnika projektu będzie spełnienie przez niego, m. in. podstawowego kryterium uprawniającego do udziału w projekcie, tj. zamieszkania uczestnika projektu na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, co będzie potwierdzone właściwym dokumentem.
  • w przypadku osób i rodzin objętych wsparciem przez instytucje pomocy i integracji społecznej, w tym np. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, będzie to w szczególności zaświadczenie lub wystawione na daną osobę i jej adres zamieszkania dokumenty zobowiązaniowe, jednakże w przypadku, gdzie proces ten będzie utrudniony weryfikacja odbędzie się w oparciu o oświadczenia.
  •  w przypadku osób, które nie są objęte wsparciem instytucji pomocowych z grup szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym, z powodu np. uzależnienia, osób z rodzin wieloproblemowych, w kryzysie, u których występuje pilna potrzeba skorzystania ze wsparcia w ramach projektu, w pierwszym kroku PCPR/MOPR/MOPS /TCUS/ CPDiR/ Fundacja będą podejmowały próbę pozyskania dokumentów potwierdzających miejsce zamieszkania, jednakże w przypadkach gdzie ten proces może być utrudniony lub ze względu na specyfikę odbiorców niemożliwy wówczas przedmiotowa weryfikacja będzie oparta o oświadczenia.
  1. Kryteria związane ze specyfiką grup docelowych weryfikujące przynależność do grup docelowych projektu określonych w § 2 ust. 3:
  1. rodziny (naturalne, zastępcze, adopcyjne) z dziećmi weryfikacja na podstawie oświadczenia,
  2. dzieci, młodzież i młodzi dorośli wymagający wsparcia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z niepełnosprawnością i ich otoczenie-weryfikacja na podstawie orzeczeń o niepełnosprawności lub innego niż orzeczenie dokumentu poświadczającego stan zdrowia wydany przez lekarza, tj. orzeczenie o stanie zdrowia lub opinia lekarska, w przypadku przesłanek innych niż niepełnosprawność dokument z poradni psychologiczno-pedagogicznej lub zaświadczenia z placówki edukacyjnej lub inny równoważny dokument, w przypadku jeśli nie jest to możliwe: oświadczenie uczestnika projektu lub jego opiekuna prawnego .
  3. kandydaci do pełnienia funkcji w ramach pieczy zastępczej oraz członkowie ich rodzin-skierowanie wystawione przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej na szkolenie,
    w przypadku braku możliwości pozyskania ww.– oświadczenie, członkowie ich rodzin - oświadczenie,
  4. kandydaci na rodziców adopcyjnych– dokument potwierdzający rozpoczęcie procedury uzyskania statusu rodzica adopcyjnego, w przypadku braku możliwości pozyskania ww. oświadczenie, członkowie ich rodzin - oświadczenie,
  5. osoby doświadczające przemocy domowej - zaświadczenie o rozpoczęciu procedury „niebieskiej karty” w rodzinie uczestnika projektu lub inny dokument z ops/cus poświadczający potrzebę wsparcia osoby ze względu na sytuację rodzinną, zaświadczenie z instytucji pom. potwierdzające potrzebę wsparcia osoby ze względu na przemoc domową, w przypadku  braku możliwości pozyskania powyższych: oświadczenie,
  6. osoby opuszczające pieczę zastępczą oraz inne instytucje opieki całodobowej, w których przebywają dzieci i młodzież: decyzja/zaświadczenie z odpowiedniej instytucji, np. placówki opiekuńczo-wychowawczej, powiatowego centrum pomocy rodzinie, dotyczące opuszczenia pieczy zastępczej lub instytucje opieki całodobowej,
  1. Kryteria premiujące - przyznawany będzie dodatkowy punkt jeżeli uczestnik projektu jest osobą:
  1. ze znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  2. z niepełnosprawnością sprzężoną,
  3. z zaburzeniami psychicznymi,
  4. z niepełnosprawnością intelektualną,
  5. z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (w rozumieniu ICD10),
  6. korzystającą z programu FE PŻ,
  7. preferowane są dzieci wychowujące się poza rodziną biologiczną.

 

§ 5

Prawa i obowiązki uczestnika projektu

  1. Każdy uczestnik ma prawo do:
  1. nieodpłatnego udziału w projekcie,
  2. zgłaszania uwag i oceny działań, na które został zakwalifikowany,
  3. rezygnacji z udziału w projekcie w formie pisemnego oświadczenia wyłącznie z ważnych przyczyn, niezależnych od uczestnika (wyjątek:  zdarzenia losowe, choroby itp.), jednakże nie później niż na 2 dni przed rozpoczęciem wsparcia, na które został zakwalifikowany. W przypadku rezygnacji uczestnika z wybranej formy wsparcia PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/ CPDiR/ Fundacja kwalifikuje do projektu kolejną osobę z listy rezerwowej.
    1. Do obowiązków uczestnika projektu należy:
  1. wypełnienie i złożenie dokumentacji projektowej,
  2. udzielenie niezbędnych danych osobowych zbieranych na potrzeby realizacji projektu wraz ze zgodą na ich przetwarzanie,
  3. obecność na zajęciach w pełnym wymiarze godzin dydaktycznych,
  4. podpisywanie listy obecności, odbioru materiałów szkoleniowych, itp.,
  5. wypełnienie ankiety ewaluacyjnej,
  6. regularne, aktywne, punktualne uczestnictwo w wybranych formach wsparcia,
  7. wykonywanie zadań powierzonych przez trenerów/specjalistów.
    1. W związku z udziałem w projekcie „Rodzina w centrum Etap I”, uczestnik wyraża zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku do celów związanych z promocją ww. projektu.

Wyrażenie zgody jest jednoznaczne z tym, iż fotografie, filmy lub nagrania wykonywane podczas działań, w których osoby będą uczestniczyć mogą zostać umieszczone w materiałach promocyjnych, profilach mediów społecznościowych i stronach internetowych beneficjenta projektu, którym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie / Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, a także partnerów i podmiotów uczestniczących w realizacji zadań.

 

 

§ 6

Zasady zwrotu kosztów dojazdu

 

  1. W ramach projektu „Rodzina w centrum Etap I” przewiduje się zwrot kosztów dojazdu do Centrum dla uczestników projektu.
  2. Zwrot kosztów dojazdu dotyczy przejazdu najtańszym, dogodnym środkiem transportu, obsługiwanym przez przewoźnika zbiorowego wykonującego usługi w zakresie komunikacji zbiorowej.
  3. Refundacji poniesionych kosztów dojazdu dokonuje się na wniosek osoby uprawnionej po udokumentowaniu tych kosztów.
  4. W przypadku braku możliwości przejazdu środkami komunikacji zbiorowej dopuszcza się refundację kosztów dojazdu własnym środkiem transportu. Kwota refundacji w takim przypadku nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej kosztom przejazdu najtańszym środkiem komunikacji zbiorowej.
  5. Koszty dojazdu uczestników projektu zwracane są tylko do wysokości kosztu biletu przejazdu najtańszym środkiem komunikacji zbiorowej od miejsca zamieszkania do Centrum.
  6. W celu rozliczenia i zwrotu kosztów dojazdu niezbędne jest złożenie wniosku zgodnego
    z załącznikiem oraz załączenie wszystkich wykorzystanych biletów lub w przypadku dojazdu własnym środkiem transportu: zaświadczenia uzyskanego od przewoźnika zbiorowego o koszcie przejazdu na danej trasie/wydruku strony internetowej potwierdzającego aktualną cenę przejazdu na danej trasie i podanie numeru konta, na który mają zostać zwrócone koszty dojazdu.
  7. Komplet wypełnionych dokumentów dotyczących rozliczenia kosztów dojazdu należy złożyć
    w ciągu 7 dni od zakończenia udziału w danej formie wsparcia.
  8. Refundacja kosztów przejazdu dokonywana jest wyłącznie na konto bankowe wskazane
    we wniosku o zwrot kosztów dojazdu uczestnika pod warunkiem posiadania środków finansowych przeznaczonych na pokrycie kosztów dojazdu na kontach bankowych Partnerów.
  9. Koszty dojazdu zwracane będą do momentu wyczerpania puli przeznaczonej na dojazdy uczestników na dany rok.
  10. Łączny zwrot kosztów dojazdu nie może przekroczyć kwoty przewidzianej na ten cel w budżecie projektu.
  11. W przypadku biletów nieczytelnych lub zawierających błędne informacje koszty ich zakupu
    nie będą podlegać refundacji.
  12. W sprawach nieuregulowanych w niniejszych zasadach decyzje podejmuje Partner wiodący
    w porozumieniu z danym Partnerem.

 

 

§ 7

Postanowienia końcowe

  1. PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacja zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w niniejszym regulaminie.
  2. W przypadku decyzji instytucji nadrzędnej odnośnie zaprzestania realizacji projektu, PCPR/MOPR/MOPS/TCUS/CPDiR/Fundacja zastrzega sobie prawo skrócenia okresu realizacji projektu.
  3. Powyższy Regulamin uczestnictwa obowiązuje w okresie realizacji projektu.
 

[1]Forma wsparcia zaplanowana dla dzieci rodziców uczestniczących w warsztatach dla rodzin

 

 

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego